Recepty

Vyzkoušela jsem několik receptů a tady nejdete ty, co jsou pro mě top :-).

PRACÍ PRÁŠEK 

INGREDIENCE: 

1 kg uhličitanu sodného (soda na praní)

100 g mýdla nebo mýdlových vloček

Nastrouháme mýdlo nebo použijeme mýdlové vločky. Ve větší skleněné nádobě smícháme uhličitan sodný (soda na praní) a nastrouhané mýdlo a je prací prášek hotov. K domácímu pracímu prášku nečicháme, protože při vdechnutí sody může dojít k podráždění sliznice. Tento prací prášek je možné použít na barevné i černé prádlo. Pokud je prací prášek určený na bílé prádlo je možné přidat k vyráběnému množství 500g perkarbonátu sodného. Dávkování je 1 až 3 polévkové lžíce na 1 várku prádla, podle zašpiněnosti. Prací prášek uchovávejte v uzavíratelné nádobě.

 

PRACÍ GEL

INGREDIENCE

100g mýdla na praní nebo mýdlové vločky

100g uhličitanu sodného (soda na praní)

1L horké vody vody

Mýdlo nastrouháme najemno a rozmícháme v části vroucí vody. Po rozpuštění přimícháme sodu a opět mícháme až do úplného rozpuštění. Postupně přiléváme zbylou vařící vodu. Necháme zchladit. Necháme stát 24 hodin a je hotovo.

 

AVIVÁŽ DO PRAČKY 

100g kys. citronové

1 litr vody destilované nebo převařené vody

 

 

Domácí zinková mast

oxid zinečnatý čistý bílý jemný prášek 30-50g

bambucké máslo nebo Ghí máslo

extra panenský olivový olej, jojobový, mandlový nebo meruňkový olej (nerafinovaný)

nádobu na zinkovou mast

 Bambucké máslo pomalu rozehřát (aby se rozpustilo). Po rozpuštění přelít do skleněné nádobky a pomalu přidat olej. Máslo a olej důkladně smíchat. Po důkladným smícháním olejů, přidat oxid zinečnatý. Oxid zinečnatý přidávat velmi opatrně, aby nedošlo k vdechnutí. Vše velmi dobře pomíchat (lze použít malý mixérek). Pro tekutější mast přidat více oleje, pro tužší mazlavější mast je z másla. Poté mast vložit do chladu (lednice) v uzavřené nádobě. Tuto směs uchovávat v lednici maximálně týden. V zinkovce z lékárny jsou non nano částiče, což je u masti žádoucí, zinek by se neměl pak výrazně vstřebávat kůží. Poměry surovin se mohou mírně lišit v závislosti na požadované konzistenci, vychází to zhruba 30g zinku na 70g másel a olejů (zdroj Pavla XBand)